O związek trzeba dbać

Sesja brzuszkowa Patrycja 16

„O związek trzeba dbać”- tak mawiał mój katecheta z liceum. Nie mama, nie wychowawczyni ani najlepsza kumpela czy starsza siostra (której nie mam), tę mądrość przekazał mi właśnie katecheta.
Czasami przypominają mi się te słowa, nie tylko w kontekście własnego życia, własnego małżeństwa ale również w babskich pogaduchach o mężach, facetach, związkach, miłości i życiu codziennym.
Okazuje się, że można pomylić zauroczenie z zakochaniem. Wydaje nam się, że kogoś kochamy, dopóki czujemy motylki w brzuchu. A gdy motylki odfruną, widzimy wady drugiego człowieka, jest nam z nim źle. Zauroczenie mija i co wtedy? Jeśli minie zauroczenie i nadal chcemy być z tą osobą to znaczy, że to jest miłość. W miłości też widzimy wady (przecież nie ma ludzi idealnych), ale wady te akceptujemy, tolerujemy. Tak, to wtedy jest miłość. Jeśli nie to jest to tylko zauroczenie.

Ale nawet gdy dwojga ludzi bardzo się kocha to z biegiem lat wkrada się przyzwyczajenie i rutyna. Aby związek przetrwał próbę czasu trzeba o niego dbać. A jak to zrobić?

Po pierwsze dobry sex

Uważam, że sex jest bardzo ważny i najbardziej zbliża ludzi. I nie chodzi tylko o to aby był, musi być namiętny. Bardzo często w sypialni gości rutyna. Każdy sex wygląda tak samo. Z wyprzedzeniem wiesz co zaraz zrobi partner, a Tobie też nie chce się zbytnio gimnastykować. Nie musisz być od razu gwiazdą porno, zmieniając nastawienie- zmienisz wszystko.

Po drugie bliskość na co dzień

Bliskość, którą mam na myśli ma 2 wymiary. Z jednej strony chodzi o to, aby znaleźć czas na rozmowę (nie o tym co kupić czy ugotować na obiad). Słuchać i być słyszanym. Drugi wymiar to dotyk (nie tylko ten w łóżku). Lubię usiąść mężowi na kolanach i się przytulić, lubię położyć się na kanapie i dać mu stopy do masażu, lubię obejmować go z zaskoczenia, gdy robi coś w kuchni.

Po trzecie wspólne spędzanie czasu

Chodzi mi zarówno o wspólne leniuchowanie na kanapie przed telewizorem, jak i aktywne spędzanie czasu. Nie musicie razem biegać, jeśli tego nie lubisz, ale może wypad w góry albo wyjście na basen czy do kina, spowoduje, że poczujecie się znowu jak dawniej, wtedy gdy zaczynaliście ze sobą chodzić.

Po czwarte celebrowanie rocznic, urodzin, świąt

Nie wiem dlaczego tak się dzieje, ale my kobiety, zawsze pamiętamy o wszystkich ważnych datach. I zawsze mamy jakiś prezent dla naszej drugiej połówki. Niestety bardzo często nasi faceci zapominają, że jest kolejna miesięcznica czy rocznica. Uwierzcie, oni nie robią tego celowo! Od zawsze mój tata nie pamięta daty urodzin mojej mamy (i swoich dzieci także). A mój mąż pamięta, że ślub braliśmy w 2008 roku tylko dlatego bo wtedy kupiliśmy nowy samochód! Niestety, gdy oni zapominają, nam robi się przykro albo się obrażamy, kłócimy, zamiast razem świętować. Dziewczyny zachęcam Was do wyrozumiałości pod tym względem.

Po piąte powiedz mu czego chcesz

Nasi faceci są niedomyślni, trzeba im dokładnie mówić jakie są nasze oczekiwania. Czasami zbyt wysoko stawiamy im poprzeczkę licząc, że ją przeskoczą. A tymczasem oni nie potrafią skakać tak wysoko. Mam na myśli, że mamy zbyt wysokie wymagania co do wspólnego wieczoru, wyjazdu, ale im o tym nie mówimy. Chyba chcemy, żeby nas pozytywnie zaskoczyli, a czasami albo często jest inaczej, gorzej niż w naszych wyobrażeniach. A potem jest nasz foch i czar prysł…

Kilka lat temu, mąż co jakiś czas mi mówił, że chce gdzieś pojechać na weekend tylko we dwoje, bez Patryka. Nie zwracałam na to szczególnej uwagi, mówiłam, że Patryk jest jeszcze za mały, żeby go zostawić z dziadkami itp. Mąż co jakiś czas przypominał mi o tym wyjeździe. W końcu pojechaliśmy, gdy Patryk miał 1,5roku. Pojechaliśmy, gdy sobie uświadomiłam o co mu chodzi. On chciał być tylko ze mną, tak jak kiedyś. Chciał mieć mnie tylko dla siebie, żeby nie musiał się mną dzielić.
Gdy dziecko przychodzi na świat, całą naszą uwagę skupiamy na maleństwie, okazujemy mu czułość i troskę. Ważne aby trochę tych uczuć zostawić dla męża…

You may also like

2 komentarze

  1. Hmmm czytajac twoj wpis to usmiech sie pojawil mi na twarzy i zrozumialam jaka fajna mam rodzinke nawet jak tata zapomina o naszyvh urodzinach hihi ale wlasnie to jest to ! Tesknie za wami wszystkimi.

    Twoja jednak mlodsza siostra

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *